Skomplikowana budowa nadgarstka sprawia, że jego urazy również mogą być bardzo złożone. Do najpoważniejszych należy jego złamanie. Brak prawidłowego leczenia lub nie dość szybkie jego podjęcie może prowadzić do istotnego upośledzenia czynności ręki oraz przedramienia. Ten rodzaj kontuzji często obejmuje nie tylko sam trzon kości, ale i stawy, co jeszcze bardziej utrudnia leczenie i wydłuża powrót do pełnej sprawności. Dlatego każde złamanie nadgarstka wymaga specjalistycznej opieki, obejmującej odpowiednią diagnostykę, metody leczenia oraz rehabilitację. Jak rozpoznać złamanie nadgarstka i jak odróżnić je od stłuczenia?
Spis treści
Jak dochodzi do złamania nadgarstka?
Na nadgarstek składają się dwa główne stawy – promieniowo-nadgarstkowy oraz śródnadgarstkowy. Złamanie nadgarstka może obejmować uraz każdej ze znajdujących się w nim ośmiu kości, a także końców kości promieniowej lub łokciowej. Zazwyczaj jako złamany nadgarstek określa się uszkodzenie obwodowego końca kości promieniowej.
Do złamania ręki w nadgarstku najczęściej dochodzi na skutek upadku na wyciągniętą w asekuracyjnym geście kończynę. Szczególnie narażone są osoby w średnim i starszym wieku. To także stosunkowo częsty uraz wśród osób uprawiających sport, zwłaszcza bieganie, jazda na nartach, snowboardzie lub deskorolce, a także u dzieci.
Wyróżnia się dwa rodzaje złamań nadgarstka:
- złamanie Collesa – dotyczy ok. 60% przypadków; dochodzi do niego podczas upadku na zgiętą grzbietowo dłoń. Obejmuje przede wszystkim nasadę dalszej kości promieniowej w bliskiej odległości od stawu. Może dojść do przemieszczenia części obwodowej kości ku grzbietowi nadgarstka,
- złamanie Smitha – jest mniej groźne i występuje rzadziej niż złamanie Collesa. Dochodzi do niego przy upadku na grzbiet dłoni (przy kończynie zgiętej przeciwnie niż w pierwszym przypadku). Tutaj część obwodowa na skutek uszkodzenia przemieszcza się dłoniowo.
W zależności od siły i mechanizmu urazu może dojść do złamania nadgarstka z przemieszczeniem lub bez. Ma to duży wpływ na rozległość uszkodzeń tkanek oraz rokowania.
Jak rozpoznać złamany nadgarstek?
Wskazujące na złamanie nadgarstka objawy mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od dokładnego rodzaju urazu. Zazwyczaj obejmują one:
- ból o różnym nasileniu,
- obrzęk – opuchlizna przy złamanym nadgarstku może pojawić się zarówno od razu, jak i dopiero po pewnym czasie od urazu,
- zasinienie – podobnie jak w przypadku obrzęku, może pojawić się również po dłuższym czasie od złamania nadgarstka,
- zniekształcenie stawu – złamana ręka w nadgarstku może być nienaturalnie wykrzywiona,
- drętwienie palców i ograniczenie ruchomości dłoni.
To, jak wygląda złamany nadgarstek, nie zawsze pozwala na pierwszy rzut oka ocenić rodzaj i rozległość urazu. W wielu przypadkach dochodzi do tzw. „cichego złamania”, gdy objawy po urazie są mało charakterystyczne i niezbyt dotkliwe. Dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka, pozwalająca na szybkie podjęcie leczenia i uniknięcie powikłań po złamaniu nadgarstka, obejmujące głównie upośledzenie funkcjonowania kończyny. Istnieje jednak kilka symptomów, dzięki którym można odróżnić stłuczenie od złamania nadgarstka. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak boli złamany nadgarstek; dolegliwości nasilają się podczas chwytania przedmiotów bądź przy uciskaniu tzw. tabakiery anatomicznej, tj. Zagłębienia znajdującego się poniżej nasady kciuka.
Czytaj także: Czy zwichnięcie w obrębie ręki jest niebezpieczne? Przyczyny i rozpoznanie
Diagnostyka i leczenie
Diagnozowaniem i leczeniem złamań nadgarstka zajmuje się przede wszystkim specjalistyczna poradnia chirurgii ręki. W trakcie konsultacji ortopeda przeprowadza szereg badań, pozwalających zauważyć charakteryzujące złamany nadgarstek objawy. Wykonuje się również badania obrazowe, takie jak RTG czy USG stawu z konsultacją. W zależności od rozległości urazu, a zwłaszcza tego, czy doszło do złamania z przemieszczeniem czy bez, stosuje się leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.
Operacyjne zaopatrzenie złamania polega najczęściej na jego nastawieniu i stabilizacji przy pomocy specjalnych śrub. W każdym przypadku konieczne jest również unieruchomienie i stabilizacja kończyny, np. opatrunkiem gipsowym lub szyną.
Leczenie złamanej ręki w nadgarstku wymaga od specjalisty dużej precyzji, pozwalającej na prawidłowe nastawienie kości i odtworzenie powierzchni stawowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku złamań obejmujących kość łódeczkowatą, przy których najczęściej dochodzi do różnego typu powikłań zaburzających proces leczenia. Czasem konieczne są bardziej skomplikowane zabiegi, w tym przeszczep tkanki kostnej.
Specjalistyczna poradnia Vitabene oferuje rozmaite metody leczenia złamań kości nadgarstka. Sposób postępowania jest zawsze dopasowany do konkretnego przypadku. W trakcie wstępnych konsultacji wykonywane są niezbędne badania, pozwalające określić rozległość urazu oraz to. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nowoczesne metody diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji to szansa na szybki powrót do pełnej sprawności, nawet przy skomplikowanych urazach.