Zwichnięcie stawu to uraz polegający na przemieszczeniu względem siebie końców kości poza fizjologiczne położenie, gdy siła urazu przekracza wytrzymałość torebki stawowej oraz otaczających ją więzadeł. Może dotyczyć niemal każdego stawu. Najczęściej jednak odnotowuje się zwichnięcia w obrębie kończyny górnej, szczególnie w stawie łokciowym, śródręczno-paliczkowym oraz stawach międzypaliczkowych palców. Czym objawia się zwichnięcie i co robić, gdy ma się zwichniętą rękę?
Spis treści
- Jak dochodzi do zwichnięcia w obrębie ręki?
- Jakie są objawy zwichnięcia w obrębie ręki?
- Czy zwichnięcie w obrębie ręki jest niebezpieczne?
- Jak rozpoznać zwichnięcie w obrębie ręki?
- Jak leczy się zwichnięcie w okolicy ręki?
Jak dochodzi do zwichnięcia w obrębie ręki?
Uraz, potocznie nazywanym zwichnięciem ręki jest zazwyczaj skutkiem urazów wywołanych upadkiem lub silnym uderzeniem. Dochodzi wówczas do chwilowej lub trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenia kości w torebce stawowej, a nawet ich wypadnięcia. Najczęściej problem ten dotyczy kości nadgarstka oraz palców.
Na zwichnięcie kończyny górnej szczególnie narażeni są sportowcy – to jedna z najczęstszych kontuzji u osób aktywnych fizycznie. W grupie zwiększonego ryzyka są również osoby borykające się ze schorzeniami, w których dochodzi do zwiotczenia lub osłabienia mięśni stabilizujących staw lub stanów zapalnych.
Jakie są objawy zwichnięcia w obrębie ręki?
Najczęściej zgłaszane objawy „zwichnięcia ręki” to uczucie „przeskakiwania” oraz słyszalne dźwięki i trzaski w okolicy stawu podczas poruszania kończyną. Często towarzyszy im ostry, kłujący ból, który nasila się przy wykonywaniu różnych czynności. Może pojawiać się nagle, a jego nasilenie może spowodować np. wypuszczenie trzymanego przedmiotu.
Charakterystyczne dla zwichniętej ręki jest również utrudnienie lub brak możliwości wykonania skrajnych zakresów ruchu, np. złożonych ruchów dłoni (zakręcanie butelki, otwieranie drzwi kluczem itp.) czy maksymalnego zgięcia czy wyprostowania kończyny. Zwichnięta kończyna może być osłabiona czy szybciej się męczyć. Objawy te są tym bardziej dokuczliwe, im większej siły wymaga dana czynność. Zaostrzają się również podczas uprawiania sportu lub pracy fizycznej znacznie obciążającej ręce.
W wielu przypadkach zwichnięcia w obrębie ręki, zwłaszcza nadgarstka i palców, pojawia się również torbiel w okolicy stawu, wywołana wysiękiem mazi stawowej.
Czytaj także: Jak powstaje skręcenie ręki i kiedy udać się do lekarza?
Czy zwichnięcie w obrębie ręki jest niebezpieczne?
Zwichnięta ręka w łokciu, w nadgarstku lub palcu – nie zawsze objawia się dokuczliwymi dolegliwościami. Z tego powodu wiele osób bagatelizuje problem, udając się do lekarza dopiero wtedy, gdy pojawią się poważniejsze powikłania, znacznie ograniczające sprawność. To poważny błąd. Nieleczone zwichnięcie może skutkować m.in.:
- osłabieniem siły mięśniowej,
- zanikami mięśniowymi, będącymi skutkiem oszczędzania chorej kończyny,
- pojawieniem się objawów neurologicznych, takich jak mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia.
Zwichnięcie ręki zwiększa również ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, która skutkuje między innymi znacznymi dolegliwościami bólowymi i deformacją kości.
Jak rozpoznać zwichnięcie w obrębie ręki?
Objawy towarzyszące zwichniętej kończynie górnej nie zawsze są charakterystyczne. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości odczuwanych w obrębie stawu należy pilnie udać się do lekarza. Kompleksową diagnostykę i leczenie zapewnia przede wszystkim specjalistyczna poradnia chirurgii ręki – sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!
W przychodni Vitabene proces diagnostyczny rozpoczyna się od dokładnego wywiadu. Ortopeda zbiera informacje na temat wszelkich urazów ręki, wykonywanego zawodu oraz ewentualnych dodatkowych schorzeń. Wykonuje również badanie fizykalne, w trakcie którego ocenia ruchomość najważniejszych stawów oraz funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Szczególną uwagę zwraca na to, jak wygląda zwichnięta ręka – ułożenie kości nadgarstka, obecność ewentualnych torbieli oraz wrażliwość okolicznych struktur na dotyk i ucisk.
W postawieniu diagnozy pomocne są również badania obrazowe – zwłaszcza RTG, tomografia komputerowa czy USG stawu. Dotyczy to szczególnie niewielkich urazów, które można pomylić ze stłuczeniem lub złamaniem.
Na podstawie wyników badań specjalista może określić rodzaj i rozległość urazu, a następnie zalecić odpowiednie leczenie.
Czytaj także: Złamanie kości nadgarstka. Jak powstaje i jak rozpoznać?
Jak leczy się zwichnięcie w okolicy ręki?
Zwichnięty palec u ręki, łokieć lub nadgarstek wymaga prawidłowego nastawienia. W zależności od przypadku może być ono wykonane bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. W niektórych sytuacjach konieczne może być krótkie znieczulenie ogólne.
Po nastawieniu stawu konieczne jest jego ustabilizowanie, najczęściej za pomocą gipsowych szyn. Jeśli zachowawcze leczenie np. zwichnięcia palca u ręki nie jest z jakichś powodów możliwe, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Następnie zakłada się gipsowe szyny, które po kilku tygodniach można zmienić na ortezę. Niezbędny czas unieruchomienia ręki może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Niezależnie od tego, czy do zwichnięcia doszło stosunkowo niedawno, czy niestabilność ma charakter przewlekły, leczeniem powinien zajmować się wyłącznie odpowiednio wyspecjalizowany ortopeda. Dlatego w przypadku wystąpienia opisanych objawów zapraszamy do wielospecjalistycznej poradni Vitabene w Warszawie. Zajmujemy się zarówno kompleksową diagnostyką, jak i leczeniem różnego typu urazów w obrębie ręki.
Bibliografia:
- Dr hab. n. med. J. Sułko, Zwichnięcie, Mp.pl, 19.06.2017, dost. 27.09.2023