Wazektomia to ciesząca się coraz większą popularnością metoda męskiej antykoncepcji. To prosty i krótki zabieg chirurgiczny, po którym pacjent szybko wraca do normalnej aktywności. Istnieje przy tym niewielkie ryzyko powikłań spowodowanych naruszeniem ciągłości tkanek. Aby maksymalnie je zredukować, możliwe jest wykonanie wazektomii tzw. metodą kanadyjską – bez skalpela i bez konieczności zakładania szwów. Na czym polega ta procedura i kiedy warto się na nią zdecydować?
Spis treści
- Antykoncepcja dla mężczyzn, czyli wazektomia
- Co to jest metoda kanadyjska?
- Zalecenia po zabiegu wazektomii metodą kanadyjską
- Przeciwwskazania do wykonania metody kanadyjskiej
Antykoncepcja dla mężczyzn, czyli wazektomia
Wazektomia to antykoncepcja dla mężczyzn, która polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów oraz zamknięciu ich światła. Dzięki temu plemniki nie przedostają się z najądrzy do cewki moczowej, a co za tym idzie – nie mogą połączyć się z innymi składnikami nasienia.
Spośród dostępnych obecnie metod męskiej antykoncepcji wazektomia wykazuje zdecydowanie najwyższą skuteczność, sięgającą aż 99,9%. W dodatku jest praktycznie pozbawiona skutków ubocznych – nie wpływa na stan zdrowia, gospodarkę hormonalną czy funkcje seksualne.
Klasyczna forma tego zabiegu polega na wykonaniu niewielkich nacięć w skórze moszny. Operator przecina nasieniowody, a następnie zakłada na ich końce szwy lub zaciski. W niektórych przypadkach usuwane są ich niewielkie (ok. 1,5 cm) fragmenty. Procedura kończy się założeniem szwów na skórze.
Alternatywą dla tak przeprowadzanego zabiegu jest tzw. metoda kanadyjska, którą wykonujemy również w gabinecie Vitabene.
Przeczytaj też: Czy wazektomia jest odwracalna?
Co to jest metoda kanadyjska?
Początki wazektomii kanadyjskiej sięgają lat 80. XX wieku. Popularność zyskała jednak dopiero w pierwszej połowie lat 90., gdy grupa lekarzy będących propagatorami tej metody zorganizowała serię szkoleń dla innych specjalistów, w trakcie których uczyli się oni wykonywania zabiegu bez użycia skalpela. Miało to miejsce w Kanadzie – stąd potoczna nazwa procedury.
Na czym jednak polega wazektomia kanadyjska? Metoda ta, podobnie jak standardowa, również ma na celu przerwanie i uszczelnienie nasieniowodów. W przeciwieństwie do klasycznego zabiegu, operator lokalizuje je jednak przez skórę, a następnie zakłada na nie specjalne zaciski.
Kolejnym etapem zabiegu jest wykonanie w skórze drobnych nakłuć i ich delikatne rozciągnięcie. Pozwala to na wprowadzenie do wnętrza worka mosznowego narzędzi, którymi przecina się i podwiązuje nasieniowody. Po ich wyprowadzeniu nakłucie samoistnie się zamyka – nie ma więc konieczności zakładania szwów.
Procedura metody kanadyjskiej przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, trwająca zwykle nie więcej niż 20 minut. Pacjent może od razu wrócić do domu.
Chcesz wiedzieć, jak się przygotować do wazektomii? Przeczytaj też inne nasze artykuły.
Zalecenia po zabiegu wazektomii metodą kanadyjską
Długofalowe skutki wazektomii kanadyjskiej są takie same, jak w przypadku operacji przeprowadzonej w sposób tradycyjny. Zastosowanie mniej inwazyjnej metody pozwala jednak znacznie skrócić okres rekonwalescencji i zmniejszyć ryzyko takich powikłań jak krwawienie, ból w trakcie i po zabiegu czy infekcje.
Wazektomia tą metodą umożliwia szybszy powrót do normalnej aktywności, również seksualnej. W ciągu kilku dni od jej przeprowadzenia należy jednak unikać intensywnych ćwiczeń oraz podnoszenia cięższych przedmiotów.
Trzeba też pamiętać, że niezależnie od wybranej metody, efekty wazektomii nie są natychmiastowe. Zgromadzone w obrębie nasieniowodów plemniki mogą pozostać żywotne nawet przez wiele dni, przedostając się w tym czasie do ejakulatu.
Podobnie jak w przypadku klasycznego zabiegu, po wazektomii kanadyjskiej należy przeprowadzić badanie nasienia. Zazwyczaj wykonuje się je dwa razy, w terminie zależnym od wieku pacjenta:
- u osób poniżej 35. roku życia – 12 i 14 tygodni po zabiegu,
- u osób powyżej 35 roku życia – 16 i 18 tygodni po zabiegu.
Wyniki tych badań pozwalają określić, czy cała procedura przebiegła prawidłowo i w spermie nie znajdują się już żywe plemniki. W okresie między zabiegiem a badaniami kontrolnymi należy stosować dodatkową, skuteczną metodę antykoncepcji.
Przeciwwskazania do wykonania metody kanadyjskiej
Z uwagi na minimalną inwazyjność, nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do przeprowadzanej metodą kanadyjską wazektomii. Należą do nich:
- nieustabilizowana cukrzyca,
- poważne zaburzenia krzepliwości krwi,
- ciężkie choroby serca, płuc lub nerek,
- nieleczone nadciśnienie (>160/100 mm/Hg),
- niedawne rozległe zabiegi chirurgiczne w obrębie genitaliów,
- wady rozwojowe uniemożliwiające zlokalizowanie nasieniowodów.
Wazektomia jest wyjątkowo skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Jej zaletą jest też minimalne ryzyko powikłań po zabiegu oraz brak skutków ubocznych. Jeśli rozważasz skorzystanie z tej metody, skontaktuj się z nami i umów na wizytę w Vitabene na zabieg: wazektomia metodą kanadyjską (klasyczna) w Warszawie.
Podczas konsultacji lekarz wyjaśni wszystkie kwestie związane z wykonywanymi w naszym gabinecie zabiegami, np. co to jest wazektomia kanadyjska i dlaczego jest mniej inwazyjna od tradycyjnej. Rozmowa ze specjalistą pomoże Ci również upewnić się, czy ta forma antykoncepcji na pewno jest dla Ciebie odpowiednia, a co za tym idzie – podjąć przemyślaną decyzję.
Bibliografia:
- M. Wasilonek, kons. mer. lek. B. Wańczyk-Dręczewska, Wazektomia – skuteczność, odwracalność i skutki uboczne zabiegu, Medonet.pl, 28.02.2013 z pózn.zm., dost. 22.11.2022;
- Cook LA, Pun A, Gallo MF, Lopez LM, Van Vliet HA. Scalpel versus no-scalpel incision for vasectomy. Cochrane Database Syst Rev. 2014 Mar 30;2014(3), dost. 23.11.2022;
- Haws JM. No-scalpel vasectomy activities expand in Canada, AVSC News. 1993 Oct;31(3):8, dost. 23.11.2022;
- M. Ratini, DO, What Is a No-Scalpel Vasectomy?, WebMD.com, 8.06.2021, dost. 23.11.2022;
-
Dr n.med. A. Ruciński, Wazektomia bez skalpela, Febu.com, dost. 23.11.2022;