Stulejka to jedno z najczęstszych schorzeń w obrębie męskich narządów płciowych. Choć często kojarzona jest z dolegliwością dotykającą dzieci, boryka się z nią także młodzież oraz osoby dorosłe. Polega na nadmiernym zwężeniu napletka, utrudniającym lub całkowicie uniemożliwiającym jego odprowadzenie. Z uwagi na możliwe powikłania bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Wiele osób unika jednak konsultacji z lekarzem, obawiając się zabiegu chirurgicznego. Istnieje jednak wiele nieinwazyjnych metod terapii. Jak leczyć stulejkę bez operacji i kiedy jest ona naprawdę konieczna? Czy da się wyleczyć stulejkę w domu?
Spis treści
Czym jest stulejka?
Stulejka to stan, w którym dochodzi do nadmiernego zwężenia napletka, które uniemożliwia jego całkowite, a nawet częściowe odprowadzenie. Schorzenie to dotyczy osób w każdym wieku i może mieć charakter wrodzony lub nabyty. U dorosłych najczęściej występuje ta ostatnia postać choroby. Może być spowodowana m.in. urazami w obrębie napletka, zaniedbaniami higienicznymi lub nawracającymi stanami zapalnymi napletka.
Stulejka powoduje szereg dolegliwości, w tym dyskomfort, ból i problemy z oddawaniem moczu. Może też utrudniać, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie uniemożliwiać aktywność seksualną. Bywa przyczyną poważnych powikłań, takich jak np. załupek.
Czytaj także: Jak wygląda stulejka i co to jest? Jakie są objawy oraz przyczyny stulejki?
Czy stulejka może sama przejść?
U wielu osób dolegliwości spowodowane przez stulejkę są nie na tyle dotkliwe, by utrudniać prowadzenie życia seksualnego lub utrzymanie higieny. Trzeba jednak pamiętać, że zaniedbanie tego schorzenia może sprawić, że jego objawy będą się nasilać. To z kolei prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia i zwiększa ryzyko powikłań, w tym nawracających stanów zapalnych, które mogą rozprzestrzeniać się na całe drogi moczowe; mogą być też przekazywane innym osobom podczas kontaktów seksualnych. Dlatego należy pamiętać, że zwężenie napletka to nie tylko problem kosmetyczny. Leczenie stulejki jest konieczne w celu uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych; w dodatku problem ten nie ustępuje samoistnie.
Czy da się wyleczyć stulejkę bez operacji?
W przypadku niezbyt zaawansowanej stulejki leczenie bez operacji jest jak najbardziej możliwe. Metody zachowawcze stosuje się w sytuacji, w której w obrębie napletka nie występują utrwalone zmiany bliznowate, a jego samego można częściowo odprowadzić.
To, jak można pozbyć się stulejki bez operacji, zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. Jeśli głównym powodem wystąpienia schodzenia są nawracające infekcje, stosowane są leki pozwalające na ich zwalczenie, przede wszystkim antybiotyki lub preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym.
Przy stosunkowo niewielkim zwężeniu metodą z wyboru są glikokortykosteroidy. Zawierającą je maść należy przez kilka tygodni nakładać miejscowo na lekko rozciągnięte ujście napletka. Leki te pozwalają zmiękczyć skórę, ułatwiając odprowadzenie napletka; jest to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia stulejki bez operacji. W przychodni Vitabene przyjmujemy osoby powyżej 14. roku życia; warto przy tym podkreślić, że stosowanie glikokortykosteroidów zalecane jest nawet u najmłodszych pacjentów.
Domowe sposoby leczenia stulejki bez operacji
Chcąc wyleczyć stulejkę bez operacji, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Stosowanie leków warto jednak uzupełnić domowymi sposobami zwalczania zwężenia napletka.
Podstawowym zabiegiem, jaki można przeprowadzać samodzielnie, jest regularne i stopniowe ręczne odprowadzanie napletka. Najlepiej wykonywać go podczas kąpieli lub brania prysznica, gdy skóra jest rozgrzana, a zachowanie higieny – łatwiejsze. Trzeba przy tym zachować dużą ostrożność. Nadmierne odciągnięcie napletka “na siłę” może spowodować zaklinowanie go w rowku za żołędzią, a w konsekwencji – wystąpienie załupka. To bardzo poważne powikłanie, objawiające się bólem i obrzękiem w obrębie żołędzi i napletka, które wymaga pilnej interwencji medycznej.
Trzeba też pamiętać, że samo rozciąganie napletka w warunkach domowych nie zastąpi specjalistycznego leczenia, nawet jeśli problem nie jest zbyt zaawansowany. Jedynie lekarz jest w stanie prawidłowo określić stan pacjenta oraz to, czy i jak można leczyć stulejkę bez operacji.
Stulejka – kiedy operacja jest potrzebna?
Stulejka powoduje szereg objawów klinicznych, w tym nawracające stany zapalne żołędzi i napletka, trudności z oddawaniem moczu oraz zakażenia układu moczowego. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitego zatrzymania mikcji. O tym, kiedy operacja stulejki jest potrzebna, decyduje przede wszystkim nasilenie symptomów choroby.
Jeśli wyleczenie stulejki bez operacji nie jest możliwe, najczęściej polega ona na chirurgicznym nacięciu napletka bądź jego całkowitym usunięciu. To niewielki zabieg obarczony minimalnym ryzykiem powikłań. Warunkiem jest jednak to, by był on przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Dlatego zachęcamy do wizyty w przychodni Vitabene. Przyjmujący u nas specjaliści od wielu lat zajmują się pacjentami z problemami urologicznymi. Pozwala to dobrać najlepszą metodę leczenia stulejki – bez operacji bądź chirurgiczną – a także zadbać o szybki i bezproblemowy powrót do zdrowia po zabiegu.
Źródła:
- Prof. dr hab. n. med. M. Bagłaj, Znaczenie glikokortykosteroidów w leczeniu stulejki, Mp.pl, 24.02.2017, dost. 24.04.2023
- Stulejka, Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM, dost. 24.04.2023
- Lek. K. Kowalczyk, dr hab. n. med. M. Baka–Ostrowska, Wady i choroby napletka u dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie 01/2020, dost. 24.04.2023
- Prof. dr hab. n. med. M. Bagłaj, Kiedy należy operować stulejkę?, Mp.pl, 01.01.2014, dost. 24.04.2023