Cystoskopia giętka jest procedurą pozwalającą na bezpośrednie oglądanie wnętrza pęcherza moczowego. Wykorzystuje się ją w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń układu moczowego, w tym kamicy moczowej, infekcji pęcherza czy nowotworów. Wiele osób, pomimo wskazań, unika tego typu zabiegów, obawiając się potencjalnego bólu i dyskomfortu. Czy cystoskopia giętka rzeczywiście boli i w jaki sposób w przychodni Vitabene minimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych doznań?
Spis treści
Czy zabieg cystoskopii giętkiej jest bolesny?
Przebieg zabiegu cystoskopii giętkiej sprawia, że rzeczywiście jest on potencjalnie bolesny. Istnieje jednak szereg metod zapobiegania związanym z nim dolegliwościom. Podstawą jest zastosowanie znieczulenia. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do zabiegu, które pozwala zapewnić pacjentowi maksimum komfortu.
Jak się przygotować do cystoskopii giętkiej?
Przygotowanie do zabiegu cystoskopii giętkiej rozpoczyna się już od pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim. Specjalista zbiera dokładny wywiad, podczas którego należy udzielić wszelkich informacji na temat stanu zdrowia – w tym o ewentualnych alergiach i stosowanych lekach, a także istniejących problemach zdrowotnych, szczególnie w obrębie układu krążenia. Pozwolą one ocenić nie tylko możliwość przeprowadzenia samego badania, ale i upewnić się, czy podanie znieczulenia będzie bezpiecznie. Lekarz może zlecić również wykonanie dodatkowych badań, takich jak morfologia krwi czy ocena czynności nerek.
Przygotowanie do zabiegu cystoskopii giętkiej w dniu zabiegu polega przede wszystkim na całkowitym oczyszczeniu pęcherza moczowego przed rozpoczęciem procedury. Pacjent może również zostać poproszony o oddanie próbki moczu do badania. W niektórych przypadkach stosowana jest cystometria, czyli napełnienie pęcherza moczowego płynem w celu oceny jego czynności oraz pojemności.
Rodzaj znieczulenia podawanego przed cystoskopią zależy od kilku czynników. Zazwyczaj u kobiet, u których cewka moczowa jest stosunkowo krótka, wykorzystuje się środki działające miejscowo. Z kolei u mężczyzn cewka moczowa jest dłuższa i wygięta, co może wiązać się z koniecznością zastosowania krótko działającego znieczulenia ogólnego. Dzięki temu cystoskopia giętka nie boli i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi dolegliwościami.
Cystoskopia giętka – przebieg zabiegu
Cystoskopia giętka polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza urządzenia zwanego cystoskopem. To cienki, elastyczny wziernik z wbudowaną kamerą pozwalającą na dokładne obejrzenie wnętrza pęcherza moczowego. Podczas jego wprowadzania pacjent może odczuwać lekki ucisk lub napięcie. Jednocześnie dzięki zastosowanemu znieczuleniu dolegliwości bólowe nie występują lub mają minimalne natężenie.
W trakcie badania specjalista ocenia stan błony śluzowej pęcherza oraz ujścia moczowodów. W razie potrzeby może wykonać dodatkowe procedury, takie jak rozbijanie kamieni, usuwanie polipów czy pobieranie próbek tkanek do badań laboratoryjnych. Cała procedura zazwyczaj trwa maksymalnie kilkanaście minut.
Czytaj też: Na czym polega uretrocystoskopia?
Czy cystoskopia jest bezpieczna?
Pacjenci zakwalifikowani do badania często obawiają się nie tylko tego, czy cystoskopia giętka boli, ale także ewentualnych powikłań. Oczywiście mogą one wystąpić, podobnie jak w przypadku każdej inwazyjnej procedury medycznej, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jest ono niewielkie. Do dolegliwości, które mogą wystąpić po badaniu, należą przede wszystkim:
- częstsze oddawanie moczu,
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
- krótkotrwały krwiomocz,
- stany zapalne w obrębie układu moczowego,
- drobne uszkodzenia błony śluzowej pęcherza lub cewki moczowej.
W rzadkich przypadkach mogą zdarzyć się również powikłania samego znieczulenia. Aby tego uniknąć, w Vitabene pacjentów do zabiegu kwalifikuje nie tylko urolog; konieczna jest także konsultacja z anestezjologiem.
W czasie wstępnej konsultacji lekarz przekazuje pacjentowi dokładne informacje na temat tego, co po zabiegu cystoskopii giętkiej należy robić, by uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Bardzo ważne jest, by przez kilka dni po procedurze pić dużo płynów; wskazane może być również unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.
Osoby, u których konieczne jest przeprowadzenie badania pęcherza moczowego, zapraszamy do wielospecjalistycznej przychodni Vitabene. Dbamy o komfort pacjentów już od pierwszej wizyty, w trakcie której lekarz dokładnie wyjaśnia przebieg procedury i tego, czy zabieg cystoskopii giętkiej jest bolesny oraz udziela szczegółowych informacji na temat przygotowania i okresu rekonwalescencji – tak, by zminimalizować ewentualny dyskomfort i uzyskać najlepsze efekty badania. Zapraszamy do kontaktu.