Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów w praktyce dermatologicznej. Metoda ta stosowana jest najczęściej w przypadku atypowych znamion barwnikowych, a także w każdym przypadku, w którym wskazane jest wykonanie badania histopatologicznego wyciętych tkanek. Jak się przygotować do zabiegu, by zarówno on, jak i późniejsza rekonwalescencja przebiegły bez zakłóceń?
Kwalifikacja do zabiegu
Usunięcie zmiany skórnej jest w większości przypadków prostą i bezpieczną procedurą, przeprowadzaną w warunkach ambulatoryjnych. Nie oznacza to jednak, że może być wykonany bez żadnego przygotowania.
Kluczowym elementem przygotowania do chirurgicznego usunięcia zmian skórnych jest wizyta u lekarza, który ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w dermatoskopowej ocenie znamion.
Również w sytuacji, w której zmiana ma być usunięta z powodów wyłącznie estetycznych, konieczne jest uprzednie zbadanie jej za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Dzięki temu lekarz może ocenić jej strukturę oraz stwierdzić, czy mogą w niej znajdować się komórki nowotworowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent jest zainteresowany zabiegiem laserowym – w sytuacji, w której istnieje podejrzenie złośliwego charakteru zmiany, może być ona usunięta jedynie chirurgicznie.
O czym należy pamiętać w trakcie konsultacji przed zabiegiem?
Ważnym elementem procedury przygotowania do zabiegu jest przeprowadzany przez lekarza wywiad. W jego trakcie należy poinformować specjalistę o ewentualnych schorzeniach przewlekłych, przyjmowanych na stałe oraz w ciągu ostatnich dni lekach, a także alergiach (szczególnie na środki używane do znieczulenia miejscowego).
Warto zadbać o to, by przygotować się nie tylko do samego zabiegu, ale także okresu rekonwalescencji. Podczas wizyty lekarz przekazuje zalecenia, których przestrzeganie jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu gojenia. To także dobry moment na zadanie wszelkich pytań dotyczących zabiegu, a także wyjaśnienie naturalnych w takiej sytuacji wątpliwości i obaw z nim związanych.
Jak się przygotować do zabiegu?
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania do zabiegu – należy jedynie zgłosić się w wyznaczonym terminie do gabinetu. Ponieważ stosowane jest jedynie znieczulenie miejscowe, nie trzeba być na czczo – można normalnie jeść i pić.
Przed wizytą w gabinecie należy zadbać o higienę osobistą w taki sam sposób, jak na co dzień. Jeżeli zmiana znajduje się na owłosionej skórze, można wydepilować jej okolice, jednak nie ma takiej konieczności. Nie wpływa to na przebieg zabiegu ani późniejsze gojenie rany. W przypadku zmian umiejscowionych na twarzy należy pamiętać, by nie nakładać tego dnia makijażu.
Skóra w okolicy znamienia może zostać umyta dowolnym środkiem myjącym – przed rozpoczęciem zabiegu lekarz będzie ją dezynfekować, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom.
Chirurgiczne usuwanie znamion – ile trwa i czy jest bolesne?
Wykonywane w gabinecie Vitabene chirurgiczne usuwanie zmian skórnych przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest całkowicie bezbolesne. Lekki dyskomfort może być odczuwany jedynie w momencie podania znieczulenia w postaci zastrzyku z lidokainą. Lek ten nie powoduje żadnych zaburzeń świadomości ani zmiany samopoczucia.
Znamię usuwane jest z marginesem zdrowej skóry, co daje pewność usunięcia wszystkich tworzących je komórek, zapobiegając jego odrastaniu. Następnie, jeśli zostało to zalecone przez lekarza, wycięte tkanki zostają odpowiednio zabezpieczone i przekazane do badania histopatologicznego. Ostatnim etapem zabiegu jest zszycie rany za pomocą szwów tradycyjnych lub rozpuszczalnych.
Czy wiesz: czym są znamiona na skórze i jakie są ich rodzaje?
Usunięcie zmiany skórnej jest krótkim i prostym zabiegiem. Dzięki temu, że w gabinecie Vitabene wykonują go doświadczeni specjaliści, cała procedura trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych takich jak pieprzyki, znamiona, brodawki czy włókniaki jest zabiegiem, po którym rzadko występują jakiekolwiek powikłania. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancją bezpieczeństwa oraz dobrego efektu jest wykonywanie go wyłącznie przez lekarza. Zdarza się, że procedury tego typu wchodzą w skład oferty gabinetów kosmetycznych. Kosmetolog, nawet doświadczony, nie posiada jednak kwalifikacji pozwalających ocenić, czy dane znamię należy przebadać pod kątem obecności ewentualnych komórek nowotworowych. Dlatego chcąc usunąć zmianę i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, należy zgłosić się do doświadczonego dermatologa lub chirurga.
Bibliografia:
- A. Czyżewska, Usuwanie znamion, Twojeznamiona.pl, 26.11.2020, dost. 21.08.2022
-
Usuwanie pieprzyków (znamion) – wskazania. Cena usuwania znamion chirurgicznie i laserem, Medonet.pl. konsultacja merytoryczna: lek. A. Witkowska, 16.10.2019, dost. 21.08.2022