Kaszak na mosznie jest zazwyczaj drobną (mającą kilka milimetrów) i niegroźną zmianą skórną. Powstaje on przez zatkanie mieszka włosowego lub kanalika gruczołu łojowego. Kaszak nie stanowi zagrożenia dla życia ani dla zdrowia, ale są sytuację, kiedy trzeba go usunąć np. kiedy jest powodem poważnego zakażenia. Jak zatem leczy się kaszaki? Kiedy warto zdecydować się na laserowe usuwanie kaszaków? Odpowiedź poniżej!
Co to jest kaszak na mosznie?
Temat zmian skórnych poruszaliśmy już wielokrotnie. Między innymi w artykule: Leczenie tłuszczaka zastrzykiem – dlaczego nie warto tego robić? Dzisiaj skupimy się na leczeniu kaszaków moszny.
Kaszak, znany również jako torbiel łojowa, jest łagodnym guzem, który może pojawić się na różnych częściach ciała, w tym na mosznie. Charakteryzuje się jako powoli rosnąca, zamknięta struktura, która zwykle jest wypełniona łojem – substancją produkowaną przez gruczoły łojowe skóry. Torbiele te są zwykle bezbolesne, ale mogą być źródłem dyskomfortu (fizycznego i estetycznego) w życiu codziennym. Szczególnie nieprzyjemne są właśnie te występujące w okolicach miejsc intymnych. Mogą przyczyniać się do bólu podczas stosunku, noszenia bielizny, biegania czy chodzenia.
Podziału kaszaków zazwyczaj dokonuje się na podstawie przyczyny jego występowania. Wyróżniamy dwa rodzaje:
– kaszak rzekomy, będący wynikiem nieprawidłowej higieny osobistej, kiedy gruczoł łojowy ulega zaczopowaniu,
– kaszak prawdziwy, o podłożu genetycznym (na ten defekt skórny narażone są osoby z zespołem Gardnera, po usunięciu kaszaka pojawiają się nawroty).
Jak wygląda kaszak na mosznie?
Kaszaki na mosznie zazwyczaj wyglądają jak mała, okrągła lub owalna wypukłość (guzek) na skórze. Często są one pokryte skórą, która ma normalny kolor, chociaż czasami mogą być bardziej białe lub żółtawe ze względu na zawartość keratyny wewnątrz torbieli. Te torbiele mogą być miękkie lub nieco twardsze w dotyku, w zależności od ich zawartości i gęstości. Niekiedy na szczycie widoczny jest ciemny punkt.
Kaszaki mogą pojawić się jako pojedyncze torbiele lub jako grupa mniejszych torbieli. Mimo że mogą występować w różnych rozmiarach, zazwyczaj mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. Ból w obrębie kaszaka pojawia się jedynie, kiedy dochodzi do stanu zapalnego lub poważniejszej infekcji.
Warto zaznaczyć, że wizualnie kaszak na mosznie nie różni się znacznie od kaszaków występujących w innych częściach ciała. Z tego też powodu najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka i trafienie pod opiekę kompetentnego specjalisty. Niektóre zmiany skórne łatwo ze sobą pomylić, a kaszak może wyglądem przypominać tłuszczak (łagodny nowotwór tkanki łącznej), prosak (mała, milimetrowa grudka najczęściej zlokalizowana w okolicach oczu), ropień (efekt infekcji bakteryjnej w tkankach miękkich, do której doszło na skutek przecięcia i uszkodzenia skóry), nerwowłókniak (łagodny nowotwór utworzony z osłonek nerwów obwodowych).
Jak się leczy kaszaki?
Leczenie kaszaków na mosznie zazwyczaj polega na ich obserwacji, ponieważ często nie powodują one poważnych problemów. Jednak w przypadku wystąpienia objawów, takich jak ból, zaczerwienienie lub infekcja, mogą być potrzebne dalsze interwencje, takie jak antybiotykoterapia, krioterapia lub usunięcie torbiela. W tym ostatnim scenariuszu skuteczną i nieinwazyjną formą usunięcia kaszaka jest jego laserowe wycięcie przez lekarza chirurga/urologa.
Laserowe usuwanie kaszaków – jak przebiega?
Laserowe usuwanie kaszaków na mosznie jest nieinwazyjną metodą leczenia. W czasie trwania zabiegu wykorzystuje się skoncentrowane światło laserowe – do precyzyjnego usunięcia torbieli. Laserowe usuwanie kaszaków moszny ma dwie zalety:
- zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu,
- w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych, w tym przypadku ryzyko ewentualnej infekcji jest minimalne. Rana goi się szybko. Blizny są znikome.
Etapy laserowego usuwania kaszaków na mosznie:
- Przygotowanie pacjenta do zabiegu
- dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie obszaru wokół kaszaka,
- podanie miejscowego znieczulenia.
- usunięcie torbieli – lekarz specjalista odpowiedzialny za zabieg wykonuje precyzyjne nacięcia na skórze przy pomocy specjalnego lasera. Następnie, za pomocą narzędzi chirurgicznych, usuwana jest zawartość torbieli wraz z powłoką zewnętrzną, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu,
- finalizacja zabiegu – po usunięciu torbieli, miejsce nacięcia jest oczyszczane. Często nie ma potrzeby stosowania szwów, zwłaszcza jeśli interwencja i nacięcie nie jest duże. Obszar zabiegu jest ponownie dezynfekowany ii przykrywany sterylnym opatrunkiem.
Laserowe usuwanie kaszaków moszny – zalecenia po zabiegu
Jak to zwykle bywa – pełny sukces zabiegu jest możliwy, tylko przy współpracy pacjenta z lekarzem. Tak też jest i w tym przypadku. Okres rekonwalescencji i sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza jest kluczowe. Niweluje ryzyko ewentualnego nawrotu problemu i przyspiesza gojenie się rany. Przez okres pierwszych dni konieczna jest odpowiednia opieka nad raną i jej właściwa higiena. Po upływie siedmiu dni pacjent powinien pojawić się na wizycie kontrolnej. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać dużego wysiłku fizycznego i ekspozycji na słońce. Niewskazane jest również korzystanie z sauny i basenu. Laseroterapia wykonana w profesjonalnej klinice, kompleksowy plan leczenia i opieka lekarza prowadzącego – przy współpracy pacjenta i zmianie codziennych nawyków daje dobre efekty.
Źródła: