Męska antykoncepcja kojarzy się przede wszystkim z prezerwatywami. Pozostałe popularne metody zabezpieczania przed niechcianą ciążą to przede wszystkim domena kobiet. Okazuje się jednak, że również mężczyźni mają w tej dziedzinie wybór. Coraz powszechniejszą metodą antykoncepcji dla mężczyzn jest zabieg wazektomii. Czy opinie o jej wysokiej skuteczności są zgodne z prawdą? I czy rzeczywiście jest to sposób na uniknięcie ciąży bez skutków ubocznych?
Spis treści
Czy istnieje antykoncepcja dla mężczyzn?
Kobiety mają obecnie do wyboru wiele różnorodnych sposobów zapobiegania ciąży. Jednocześnie męskie metody antykoncepcji nieszczególnie zmieniły się przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Nadal największą popularnością cieszą się prezerwatywy. Są tanie, łatwo dostępne oraz zapewniają skuteczną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy mają jednak wady, wśród których najczęściej wymienia się możliwość pęknięcia lub zsunięcia oraz niezbyt komfortowe użytkowanie. Stąd coraz większe zainteresowanie alternatywnymi, nowoczesnymi metodami ochrony przed nieplanowaną ciążą.
Co zamiast prezerwatywy dla mężczyzn?
Trwają prace nad opracowaniem męskiej metody antykoncepcji hormonalnej. Jednak coraz więcej osób poszukuje skutecznych alternatyw dla prezerwatyw, które byłyby dostępne już teraz.
Na czym polega zabieg wazektomii?
Ten zabieg jest znany jako najskuteczniejsza męska antykoncepcja, to zabieg prowadzący do czasowej niepłodności. Jest trwała, a przy tym odwracalna. W efekcie jest ona powszechnie stosowana w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. Staje się również coraz bardziej popularną metodą męskiej antykoncepcji w Polsce.
Zabieg ten polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, dzięki czemu plemniki nie są w stanie przedostać się do ejakulatu. Jako odwracalna antykoncepcja męska, nie wpływa jednak na ich wytwarzanie. Gamety są po prostu wchłaniane przez organizm mężczyzny, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości ani skutków ubocznych.
Czytaj więcej na ten temat: Wazektomia – metoda kanadyjska i klasyczna.
Czy ten zabieg jest skuteczną metodą antykoncepcji?
Wśród męskich metod antykoncepcji zabieg wazektomii ma zdecydowanie najwyższą skuteczność. Trzeba przy tym podkreślić, że przecięcie nasieniowodów nie wpływa w żaden sposób na potencję, doznania seksualne czy możliwość osiągnięcia orgazmu. Również wytrysk pozostaje bez zmian – brak plemników nie jest w żaden sposób zauważalny.
Warto też pamiętać, by nie mylić tej formy męskiej antykoncepcji z kastracją. Ta ostatnia polega na usunięciu jąder, przez co poddana jej osoba całkowicie i nieodwracalnie traci płodność.
Kiedy warto, a kiedy lepiej się zastanowić?
W teorii jest to odwracalna metoda męskiej antykoncepcji. Zabieg rewazektomii jest jednak bardzo kosztowny; w dodatku nie zawsze udaje się przywrócić płodność. Dlatego decyzja o zabiegu powinna być dobrze przemyślana.
Zabieg zdecydowanie warto rozważyć, gdy:
- ma się całkowitą pewność, że nie chce się mieć dzieci (więcej lub w ogóle),
- obciążenie genetyczne stwarza duże ryzyko przekazania potomstwu wad wrodzonych,
- jest to jedyny możliwy do zastosowania sposób zapobiegania ciąży – np. gdy partnerka nie może stosować metod hormonalnych,
- ewentualna ciąża stwarza ryzyko dla zdrowia lub życia partnerki.
Kiedy lepiej się zastanowić?
W niektórych przypadkach lepiej będzie wstrzymać się z decyzją o zabiegu. Wymaga ona dokładniejszego przemyślenia, jeśli:
- jedno z partnerów nie ma pewności, czy na pewno nie chce mieć dzieci w przyszłości,
- decyzja o tej formie męskiej antykoncepcji jest wynikiem nacisków partnerki,
- potrzebujesz czasowego zabezpieczenia przed ciążą i myślisz o rewazektomii w przyszłości,
- chcesz się poddać zabiegowi, ponieważ nie akceptujesz innych metod antykoncepcji, np. prezerwatyw lub środków hormonalnych.
Sprawdź więcej szczegółów na temat tego, czy wazektomia jest odwracalna.
Zalety i wady męskiej antykoncepcji
Podobnie jak inne metody, również męska antykoncepcja ma swoje wady i zalety.
Zalety wazektomii to przede wszystkim:
- bardzo wysoka skuteczność – ryzyko nieplanowanej ciąży jest bliskie zeru,
- brak konieczności zdawania się na partnerkę w kwestii antykoncepcji,
- mniejsze zahamowania i większa spontaniczność w kontaktach seksualnych,
- brak konieczności zastanawiania się nad wyborem metody antykoncepcyjnej np. przy rozpoczynaniu nowej relacji.
Wadą wazektomii jest jednak brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego jest to metoda polecana przede wszystkim parom będącym w stałych związkach. W innych przypadkach zaleca się, by dodatkowo używać mechanicznych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat męskiej antykoncepcji oraz szczegółów zabiegu? Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na konsultację z lekarzem w przchodni Vitabene. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania oraz przedstawią wszelkie niezbędne szczegóły.
Więcej o zabiegu przeczytasz we wpisie o przygotowaniu do wazektomii.