Modzele, nagniotki i odciski mogą pojawić się u każdego. Oprócz odpowiednich zabiegów, mających na celu pozbycie się problemu, bardzo ważne są działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie jego nawracaniu. Obejmują one głównie dobór odpowiedniego obuwia i zmianę sposobu wykonywania niektórych czynności. Na różnego rodzaju zmiany obecne na skórze stóp szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. W tym przypadku eliminacja niektórych obciążeń i ucisku nie zawsze jest możliwa. Jak chronić stopy przed modzelami nie rezygnując z uprawiania sportu?
Spis treści
- Czym są modzele i jak powstają?
- Czy modzele to problem wyłącznie kosmetyczny?
- Jak chronić stopy przed modzelami?
- Usuwanie modzeli
Czym są modzele i jak powstają?
Modzele to szczególny rodzaj zrogowaceń tworzących się na stopach na skutek regularnego, nadmiernego ucisku. Są one charakterystycznymi zgrubieniami skóry, mającymi żółtawy bądź szarawy odcień. W niektórych przypadkach mogą przypominać skorupę, zlokalizowaną zazwyczaj na czubkach palców, tylnej części pięty lub śródstopiu. Brak wewnętrznego rdzenia jest cechą, która pozwala odróżnić modzele od odcisków, z którymi bywają mylone.
Powstają przede wszystkim u osób o dużej masie ciała, które noszą źle dobrane, zazwyczaj zbyt ciasne obuwie. Częstym problemem są również modzele u sportowców. Najbardziej narażeni są biegacze oraz osoby uprawiające dziedziny związane ze skakaniem i odbijaniem się, takie jak tenis czy siatkówka.
Od czego robią się modzele? Ich powstawanie wynika z naturalnych mechanizmów obronnych skóry, która grubieje w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia. Choć w większości przypadków modzele nie wywołują żadnych dolegliwości, wiele osób decyduje się na ich usuwanie ze względu na nieestetyczny wygląd zmian.
U osób aktywnych fizycznie stopy są narażone na powtarzające się obciążenia. To z kolei może powodować nadmierne namnażanie się komórek naskórka, co sprzyja powstawaniu modzeli. Ryzyko jest szczególnie duże w przypadku treningów wykonywanych na twardych nawierzchniach, takich jak bieżnia czy parkiet boiska.
Czy modzele to problem wyłącznie kosmetyczny?
Nieestetyczny wygląd modzeli to jednak nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na ich usuwanie. Mogą bowiem stanowić znaczny problem dla osób aktywnych fizycznie. W niektórych przypadkach gruba warstwa stwardniałego naskórka uciska na głębiej położone struktury, powodując ból i dyskomfort utrudniający nie tylko trenowanie, ale i codzienną aktywność. Z kolei ograniczona swoboda ruchów może prowadzić do obniżenia efektywności treningów, negatywnie wpływając na wyniki. W takim przypadku dochodzi również do odruchowej modyfikacji sposobu poruszania się, co zwiększa ryzyko kontuzji.
Z tego powodu osoby aktywne fizycznie powinny szczególnie zwrócić uwagę na to, jak chronić się przed modzelami i jak się pozbyć powstałych zmian.
Jak chronić stopy przed modzelami?
Choć powstawanie modzeli najczęściej kojarzone jest z butami na wysokich obcasach lub z wąskimi czubkami, mogą one pojawić się również u osób noszących wyłącznie płaskie obuwie. Dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiedniego obuwia przy uprawianiu sportu. W celu zapobiegania modzelom u biegaczy warto unikać modeli o całkowicie płaskiej podeszwie, takich jak trampki.
Jak radzić sobie z modzelami? Przede wszystkim należy zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu konieczne jest nie tylko noszenie odpowiedniego obuwia, ale i regularne usuwanie powstających zrogowaceń. U wielu osób wystarczające będą domowe zabiegi z użyciem drogeryjnych preparatów, takich jak kremy z mocznikiem czy peelingi, a także moczenie stóp w roztworze soli i innych składników o działaniu zmiękczającym i złuszczającym. Nie tylko pozwalają one usuwać niewielkie zrogowacenia, ale i poprawiają elastyczność skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej odporna na uciski i mikrourazy. Jeśli jednak problem się nasila pomimo stosowania domowych środków, konieczne mogą być wizyty w gabinecie podologicznym.
Usuwanie modzeli
Usuwanie modzeli w Warszawie przeprowadzane jest przez specjalistów w przychodni Vitabene. To bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się zmian. Aby jednak zapewnić sobie trwałość uzyskanych w ten sposób efektów, należy zadbać o wyeliminowanie przyczyny.
Wiele osób może mieć trudności z doborem odpowiedniego obuwia, na przykład z powodu specyficznej budowy stóp lub ich deformacji. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Bardzo ważnym elementem zapobiegania powstawania modzeli u osób aktywnych fizycznie jest również prawidłowa pielęgnacja stóp. Dbałość o nawilżanie skóry oraz regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka są szczególnie ważna w okresie intensywnych treningów, gdy stopy są wyjątkowo narażone na powstawanie odcisków i zrogowaceń.
Bibliografia:
- K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, s.44, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 01.2019, dost. 29.06.2023;