Odciski (zwane również nagniotkami) są miejscowymi zmianami skórnymi, tworzącymi się na skutek powtarzającego się, długotrwałego ucisku, tarcia lub mikrourazu. Zazwyczaj występują na stopach, ale mogą również tworzyć się na skórze dłoni. To powszechny problem, który w większości przypadków dotyczy osób dorosłych. Zmiany często powodują dyskomfort, a nawet ból. Choć domowe lub apteczne sposoby na odciski mogą być skuteczne, ich pozbycie się może wymagać wizyty u specjalisty.
Spis treści
Czym są odciski?
Odciski są niewielkimi, okrągłymi stwardnieniami skóry o dobrze zarysowanych brzegach. Ich charakterystyczną cechą jest obecność tzw. rdzenia. To znajdujący się wewnątrz zmiany, stożkowaty czop rogowy z wierzchołkiem skierowanym do wewnątrz. Struktura ta może uciskać na zakończenia nerwowe, powodując ból.
To, jak wygląda odcisk sprawia, że tego typu zmiany bywają mylone z modzelami. Te ostatnie również są rodzajem miejscowych stwardnień na skórze, choć pozbawione są rdzenia. Przyczyny odcisków i modzeli są bardzo podobne; zmiany te często występują razem, co może dodatkowo utrudniać ich rozróżnienie.
To, czym różnią się odciski od modzeli stopy, są wywoływane przez nie dolegliwości. Ich budowa sprawia, że znacznie częściej towarzyszy im ból, mogący mieć znaczne nasilenie. Typowym objawem odcisków jest odczuwany przy ucisku lub podczas chodzenia dyskomfort, kojarzący się z kamieniem w bucie lub załamaniem na wkładce.
Rodzaje odcisków
Wyróżnia się kilka typów odcisków:
- twarde – mają twardy i zbity rdzeń i często wznoszą się ponad powierzchnię skóry,
- miękkie – zaczerwienione, z miękkim, zmacerowanym rdzeniem. Najczęściej pojawiają się w wilgotnych, narażonych na tarcie miejscach, np. między palcami,
- rozsiane – drobne, często tworzące skupiska. Często powodują znaczny ból,
- naczyniowe – nieleczone, duże odciski twarde, w których wnętrzu znajdują się naczynia krwionośne. W ich wnętrzu często znajduje się zakrzepnięta krew, a ich usuwanie może być bardzo bolesne,
- nerwowo-naczyniowe – nagniotki naczyniowe, w których wnętrzu dodatkowo znajdują się zakończenia nerwowe. Aby pozbyć się odcisków tego rodzaju, konieczna jest pomoc specjalisty,
- podpaznokciowe – tworzące się pod płytką paznokciową. Zazwyczaj są niewidoczne, ale powodują duży dyskomfort.
Jak powstają odciski?
Powstawanie odcisków jest związane z naturalnymi mechanizmami obronnymi skóry. Długotrwały, powtarzający się ucisk lub tarcie stymuluje miejscową produkcję naskórka. Nowe komórki powstają szybciej, niż stare się złuszczają. W efekcie dochodzi do powstania zgrubień, które mogą przybrać postać modzeli bądź odcisków.
Najczęstsze przyczyny odcisków to:
- noszenie źle dopasowanego obuwia – za ciasnego, zbyt luźnego, na wysokich obcasach. Odciski powstają również u osób noszących buty z całkowicie płaskimi, cienkimi podeszwami (np. niektóre trampki),
- nieprawidłowa budowa anatomiczna stóp lub ich nabyte zniekształcenia,
- zbyt mała ilość tkanki podskórnej w obrębie stopy,
- nieprawidłowy chód (najczęstsza przyczyna odcisków u dzieci),
- niedostateczne ukrwienie skóry na stopach.
Jak usunąć odcisk z rdzeniem?
Samodzielne usuwanie odcisków jest możliwe w przypadku bezbolesnych i niezbyt rozległych zmian. Do dyspozycji mamy zarówno domowe sposoby, jak i apteczne preparaty, które zmiękczają i złuszczają stwardniały naskórek. Wśród nich znajdują się m.in. kremy, płyny lub plastry z wysoką zawartością mocznika (powyżej 10%) i silnie złuszczającymi substancjami, takimi jak kwas salicylowy lub mlekowy.
Co zrobić, gdy boli odcisk?
Jak usunąć odciski, które są duże i bolesne? W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty. Profesjonalny zabieg podologiczny pozwala usunąć nawet bardzo uciążliwe zmiany. Skuteczną i bezpieczną opcją jest zgłoszenie się do podologa, który jest jednocześnie lekarzem. W gabinecie Vitabene usuwaniem odcisków zajmuje się specjalista chirurg. Dzięki temu możemy zapewnić kompleksową opiekę również tym osobom, które wymagają jeszcze bardziej zaawansowanego leczenia. Potrzebny Ci zabieg chirurgiczny w Warszawie, dzięki któremu pozbędziesz się naprawdę dużego i głęboko osadzonego odcisku? Przyjdź do Vitabene i uwolnij się od dolegliwości!
Jak zapobiegać odciskom?
Pozbycie się zmian to nie wszystko. Aby problem nie nawracał, należy dbać o profilaktykę. Podstawą jest noszenie dobrze dopasowanego obuwia – w odpowiednim rozmiarze, bez wysokich obcasów lub zbyt cienkich podeszw.
Niezbędna jest też pielęgnacja stóp, obejmująca m.in. stosowanie kremów nawilżających oraz regularne złuszczanie naskórka.
Często już podstawowa wiedza o tym, jak zapobiegać odciskom oraz przestrzeganie prostych reguł wystarczy, by móc cieszyć się komfortem i możliwością chodzenia bez bólu.