Do szycia uszkodzonych tkanek w wielu przypadkach wykorzystuje się nici rozpuszczalne, które z czasem ulegają samoistnemu rozpadowi. Po niektórych zabiegach konieczne jest jednak stosowanie standardowych szwów nierozpuszczalnych. W przeciwieństwie do tych pierwszych, po pewnym czasie muszą być one usunięte przez lekarza. Ich pozostawienie w skórze może być bowiem poważnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Jak długo można nosić szwy i co się stanie, jak ich się nie usunie na czas?
Dlaczego szwy nierozpuszczalne muszą być zdejmowane przez lekarza?
Szwy nierozpuszczalne stosuje się do łączenia tkanek w trakcie zabiegów chirurgicznych lub po urazach. Ich zaletą jest duża trwałość, dzięki czemu brzegi rany utrzymywane są razem przez długi czas. Jednak po upływie zalecanego terminu konieczne jest ich usunięcie przez lekarza.
Głównym powodem jest fakt, iż skóra należy do dynamicznych struktur, w których cały czas zachodzą procesy wzrostu i regeneracji. To, co może się stać, jak nie usunie się szwów, to przede wszystkim zaburzenie tych procesów. W efekcie dochodzi do nieprawidłowości w gojeniu się tkanek, co może skutkować powstawaniem blizn keloidowych i innych powikłań. Szwy mogą także wrosnąć w skórę. Dzięki ich zdjęciu w odpowiednim czasie skóra może łatwiej się regenerować i wrócić do prawidłowego stanu.
Szwy nierozpuszczalne należy także usunąć z uwagi na ryzyko zakażenia. Pomimo iż zabieg szycia przeprowadzany jest w sterylnych warunkach, istnieje ryzyko, że w trakcie gojenia się rany bakterie przedostaną się ze skóry do wnętrza rany.
Usunięcie szwów przez lekarza gwarantuje także prawidłowy przebieg zabiegu. To z kolei zmniejsza ryzyko powstania wtórnych uszkodzeń tkanek na skutek przecinania i wyciągania nici, do czego może dojść podczas samodzielnej próby ich usunięcia.
Kiedy należy usunąć szwy nierozpuszczalne?
To, jak długo można nosić szwy, zależy od kilku kwestii. Ważny jest zarówno rodzaj przeprowadzanego zabiegu, umiejscowienie rany, jak i przebieg procesu gojenia tkanek. W większości przypadków zaleca się usunięcie szwów między 7 a 14 dniem po zabiegu. Zdarza się jednak, że okres ten może być krótszy lub dłuższy. Dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i zgłosić się na zdjęcie szwów w wyznaczonym przez niego terminie.
Czytaj także: Co to są szwy wchłanialne?
Szew pozostawiony w skórze – zagrożenia
Zignorowanie zaleceń związanych z czasem, w jakim powinno mieć miejsce zdjęcie szwów, może być przyczyną istotnych komplikacji i powikłań. Pacjenci w takiej sytuacji narażeni są przede wszystkim na:
- Powstawanie blizn keloidowych – to rodzaj dużych, wypukłych, często szpecących blizn. Są one problemem nie tylko estetycznym. Tworzy je twarda i stosunkowo sztywna tkanka, której obecność może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie otaczającej bliznę zdrowej skóry. W dodatku ich leczenie może być znacznie utrudnione;
- Zakażenia – skóra w okolicy szwu są szczególnie podatne na zakażenia bakteryjne. Drobnoustroje mogą dzięki nim przedostać się do głębiej położonych tkanek, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Takie infekcje mogą zwiększać ryzyko powikłań i nieprawidłowego gojenia się rany;
- Opóźnienie gojenia – szwy nierozpuszczalne pozostawione w skórze mogą również podrażniać tkanki. Obniża to znacznie komfort życia pacjenta, który może odczuwać ból w okolicy rany. Skóra może być także zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Niektóre osoby odczuwają również zaburzenia czucia, takie jak mrowienie czy drętwienie tkanek.
Szwy nierozpuszczalne pozostawione w skórze to kwestia, której nie należy bagatelizować. Ich obecność może znacznie zwiększyć ryzyko powikłań oraz problemów z gojeniem się rany. To, co się stanie, gdy zostanie szew, zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i umiejscowienie ran, a także ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie można jednak ryzykować. Aby uniknąć poważnych skutków ubocznych, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz zgłosić się na zdjęcie szwów w Warszawie w wyznaczonym terminie. Zachęcamy do kontaktu i zdejmowania szwów nierozpuszczalnych w Vitabene. Podczas konsultacji specjalista oceni, kiedy należy wykonać zabieg, a także przekaże zalecenia dla pacjenta. Stosowanie się do nich zapewnia szybkie i bezpiecznie gojenie się rany.