Do uszkodzenia chrząstki stawowej w kolanie najczęściej dochodzi na skutek urazu lub choroby zwyrodnieniowej stawów. W tej ostatniej dochodzi również do stopniowego niszczenia macierzy chrząstki, będącego efektem miejscowego stanu zapalnego. Zazwyczaj leczenie obejmuje farmakoterapię, a w bardzo zaawansowanych stadiach choroby – zabiegi chirurgiczne. Alternatywą jest wiskosuplementacja, czyli podawanie hialuronianu sodu w formie zastrzyków bezpośrednio do przestrzeni międzystawowej. Skuteczność takiego postępowania potwierdzają liczne badania. Aby jednak terapia przyniosła oczekiwany efekt, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich po zabiegu. Co można, a czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w kolano?
Na czym polega podawanie kwasu hialuronowego w kolano?
Kwas hialuronowy (HA) jest polisacharydem, będącym naturalnym składnikiem mazi stawowej, zapewniając jej odpowiednią lepkość i konsystencję. Dzięki temu pomaga chronić i amortyzować stawy, poprawiając ich ruchomość i zmniejszając tarcie. Dodatkowo kwas hialuronowy wykazuje działanie odżywcze i regenerujące na chrząstkę stawową, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu podawanie go w formie zastrzyków pozwala przywrócić sprawność i wyeliminować dyskomfort związany z jej uszkodzeniem.
Zalecenia po zastrzyku w kolano są ściśle związane z przebiegiem zabiegu oraz obciążeniami, na które każdego dnia narażony jest ten staw. W trakcie podawania kwasu hialuronowego dochodzi do nakłucia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek. Odczuwalne jest nakłucie oraz uczucie rozpierania w stawie. Zabieg jest jednak bezbolesny.
Czytaj także: Na czym polega wiskosuplementacja?
Wiskosuplementacja – efekty
Choć na pełne efekty wiskosuplementacji trzeba czekać nawet do kilku tygodni, dolegliwości zaczynają ustępować już po 7-10 dniach. Z początku można zauważyć zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz tarcia odczuwanego podczas chodzenia. Rezultaty stają się coraz bardziej widoczne po każdym kolejnym zastrzyku.
Trzeba przy tym podkreślić, że dokładne efekty terapii zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj preparatu, wiek pacjenta, poziom aktywności fizycznej czy masa ciała. Istotna jest również ilość zabiegów zaleconych przez lekarza w ramach jednej serii.
W pierwszych dniach po zastrzyku niektórzy pacjenci odczuwają ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu; z reguły jednak szybko ustępuje. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż ok. 3 dni, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.
Kwas hialuronowy – zalecenia po zabiegu
Z uwagi na to, iż jest to substancja naturalnie występująca w organizmie, zastrzyki z kwasu hialuronowego są zabiegiem bardzo bezpiecznym, z niskim ryzykiem powikłań. Niewielkie ryzyko skutków ubocznych związane jest przede wszystkim z mającym miejsce w jego trakcie przerwaniem ciągłości skóry, podobnie jak przy każdej innej iniekcji. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, konieczna jest konsultacja z lekarzem, w trakcie której specjalista może ocenić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do podania preparatu. Są to przede wszystkim:
- zmiany skórne w miejscu, w którym ma być wykonany zastrzyk,
- bakteryjne zapalenie wsierdzia,
- aktywne infekcje bakteryjne,
- nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład preparatu,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
Na około 10 dni przed podaniem kwasu hialuronowego zalecane jest także odstawienie leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Na co uważać po kwasie hialuronowym?
To, na co uważać po kwasie hialuronowym, to przede wszystkim niepotrzebnego obciążania stawu. Niewskazane są także działania, które mogą sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego w obrębie kolana. Co ważne, wśród zaleceń po zastrzyku w kolano nie ma zakazu chodzenia czy konieczności poruszania się o kulach – można to robić o własnych siłach.
Zalecenia po kwasie hialuronowym obejmują m.in. unikanie wzmożonego wysiłku przez 48 godzin po zabiegu. Po zastrzyku w kolano można chodzić, jednak należy powstrzymać się od zbędnego obciążania stawu, np. chodzeniem po schodach czy dźwiganiem. To, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, to również chodzenie na obcasach, a także smarowanie stawu maściami o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym przez kilka dni po zabiegu.
Wielu pacjentów zadaje pytanie, czy i kiedy wolno ćwiczyć po zastrzyku z kwasu hialuronowego w kolano. Choć aktywność fizyczna jest istotnym elementem rekonwalescencji, po kwasie hialuronowym zaleca się kilkudniowy odpoczynek. Dokładny termin i dobór ćwiczeń ustalany jest przez lekarza.
Zalecane po zabiegu z kwasem hialuronowym w kolano są ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół stawu. Zwiększają one jego stabilność, zmniejszając obciążenie tworzących go struktur. Należy jednak unikać ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem, które może sprzyjać dalszej degeneracji chrząstki.
Zgodnie z zaleceniami, po kwasie hialuronowym można ćwiczyć samodzielnie, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Przy bardziej zaawansowanej chorobie konieczne mogą być treningi wykonywane przy pomocy fizjoterapeuty.
Są to ogólne zasady, jakich należy przestrzegać po podaniu kwasu hialuronowego; dokładne zalecenia po zabiegu ustala lekarz wykonujący zastrzyk, który zna dokładny stan pacjenta oraz przebieg całej procedury. Aby zapewnić sobie skuteczność leczenia kwasem hialuronowym, zalecenia po zabiegu powinny być dokładnie przestrzegane. Dlatego w wielospecjalistycznej przychodni Vitabene przykładamy dużą wagę do tego, by dokładnie zaznajomić pacjenta z przebiegiem kuracji. Dodatkowo nasi specjaliści szczegółowo sprawdzają, czy obecne są jakiekolwiek przeciwwskazania lub czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zapraszamy do kontaktu i spotkania ze specjalistą w Vitabene.