Szacuje się, że nawet 25% wszystkich zabiegów chirurgicznych ma na celu usunięcie zmian skórnych. Specjaliści dzielą choroby rozrostowe skóry na nienowotworowe, stany przednowotworowe, nowotwory łagodne oraz nowotwory złośliwe. Wiele z nich może być leczona w gabinecie dermatologicznym – szczególnie jeśli ich rozmiary są niewielkie. Gabinet dermatochirurgii Vitabene zajmuje się leczeniem takich chorób skóry jak włókniaki (miękkie i twarde), kaszaki, tłuszczaki, brodawki łojotokowe, kurzajki, czyraki oraz modzele stóp. Co należy o nich wiedzieć?
Spis treści
Brodawka łojotokowa
Brodawki łojotokowe to choroba skóry pojawiająca się najczęściej u osób dorosłych i starszych. Są łagodnymi guzkami nabłonkowymi, które w wielu przypadkach nie wymagają leczenia.
Zmiany te mogą być płaskie lub wyniosłe, uszypułowane, w kolorze skóry lub brunatne. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, w okolicy narządów płciowych oraz twarzy i głowie. Rzadko zachodzą w nich procesy nowotworowe, choć ich masowe pojawienie się może świadczyć o takowych zachodzących w narządach wewnętrznych.
Brodawka łojotokowa może być usunięta za pomocą lasera lub tradycyjnych metod chirurgicznych, a także przy zastosowaniu elektrokoagulacji i kriochirurgii.
Kaszak
Kaszak, znany także jako torbiel gruczołu łojowego, to kulisty, elastyczny i dobrze odgraniczony gładki guzek pokryty niezmienioną chorobowo skórą. Pod wpływem ucisku z kaszaka wydostaje się jego zawartość, mająca postać kaszowatej masy.
Same w sobie nie są bolesne, jednak mogą ulegać zakażeniom, co wywołuje dolegliwości bólowe. Leczenie kaszaków polega na usunięciu zmiany wraz z torebką; wycięte tkanki są przekazywane do badania histopatologicznego.
Kurzajka
Mianem kurzajek określa się zmiany wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Mają postać cielistych, mniej lub bardziej wypukłych grudek.
Wirus HPV ma ponad 70 typów, które wywołują różne rodzaje kurzajek zlokalizowanych w rozmaitych okolicach ciała. Najczęściej zmiany te pojawiają się u dzieci oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.
Tłuszczak
Tłuszczak to jeden z najczęściej występujących łagodnych chorób skóry, a dokładniej – tkanki podskórnej. Wywodzi się z tkanki tłuszczowej i ma zazwyczaj postać ruchomego, miękkiego, kulistego guza. Zmiany rosną wolno, są niebolesne, pojedyncze lub mnogie. Rzadko złośliwieją.
Stosuje się różne metody leczenia tłuszczaków. Zazwyczaj są wycinane, ale stosuje się też biopsję sztancową umożliwiającą wyłuszczenie treści zmiany.
Włókniaki
To choroby rozrostowe skóry o łagodnym charakterze. Wyróżnia się włókniaki miękkie oraz twarde.
Włókniak miękki to niewielkie, uszypułowane guzki w brunatnym lub cielistym kolorze. Często są zmianą wrodzoną, ale mogą pojawić się u osób w każdym wieku, częściej u osób starszych oraz w ciąży. Ich obecność może być skorelowana z zespołem metabolicznymi oraz chorobami układu krążenia.
Włókniak twardy również jest łagodną chorobą skóry o niskim ryzyku złośliwienia; jej pojawienie się jest związane z przerostem naskórka, najczęściej u osób starszych. Ma postać zbitego guzka o czerwonym lub brązowym kolorze i kulistym lub workowatym kształcie.
Włókniaki leczone są za pomocą laseroterapii, ale także elektrokoagulacji i kriochirurgii.
Modzel stopy
Modzel stopy to twarde zgrubienie rogowej i kolczystej warstwy naskórka o żółtym zabarwieniu. Powstają one w wyniku długotrwałego oddziaływania czynników mechanicznych jako reakcja obronna na powtarzający się ucisk. Często ich wystąpienie związane jest z noszeniem zbyt ciasnego obuwia; pojawiają się najczęściej w okolicach pięty lub nad głowami kości śródstopia.
Dla prawidłowego leczenia konieczna jest właściwa diagnoza i różnicowanie z brodawkami podeszwowymi stóp wywołanymi przez wirusa HPV.
Terapia najczęściej polega na stosowaniu środków złuszczających; duże i bolesne zmiany mogą być usuwane chirurgicznie.
Czyrak
Czyrak to zapalenie mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym. Początkowo objawy obejmują wystąpienie rumieniowo-naciekowej zmiany. Później pojawia się niewielki czerwono-fioletowy guzek, który po kilku dniach przekształca się w ulegającą martwicy i rozpadowi krostę. Zdarza się, że po zagojeniu pozostaje niewielka blizna.
W leczeniu czyraków stosuje się antybiotyki, można jednak zmiany usunąć chirurgiczne, np. za pomocą lasera. Jest to zalecane szczególnie w przypadku zmian umiejscowionych na twarzy.
Czy wiesz, jak odróżnić niegroźną zmianę od nowotworowej?
W gabinecie Vitabene przeprowadzane jest leczenie zabiegowe w zakresie tzw. dermatochirurgii chorób rozrostowych skóry – od włókniaków po kłykciny kończyste. Zarówno tradycyjne, jak i laserowe zabiegi wykonywane są niemal w każdym przypadku (z wyłączeniem złośliwych chorób skóry lub potencjalnie złośliwych, takich jak znamiona atypowe). Każde postępowanie jest poprzedzone konsultacją z dermatologiem oraz szczegółową diagnostyką (m.in. dermatoskopią). Małe zmiany skórne mogą być usunięte przez specjalistę dermatologa. Bardzo dużymi zajmują się chirurdzy.
Bibliografia:
- Jabłońska, S., Majewski, S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010;
- W. Soroko, Znamiona i nowotwory skóry, szkolenie dla lekarzy POZ, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Poznań 2019;
- Dr n. med. A. Polańska, Modzele i nagniotki, w: Medycyna Praktyczna, publ. 6.09.2017, (dost. 28.12.2021);
- Dr n. med. A. Polańska, Czyrak, w: Medycyna Praktyczna, publ. 26.07.2017, (dost. 28.12.2021);